Zebra

Luna_Zebra_11

Luna_Zebra_7

Luna_Zebra_8

Luna_GastonetCopains

Luna_Zebra_6

Luna_Zebra_4

Luna_GastonetCopains_5

Luna_Zebra_3

Luna_GastonetCopains_2Luna_GastonetCopains_3

Luna_Zebra_2

Luna_GastonetCopains_9b

Luna_GastonetCopains_8

Luna_GastonetCopains_11

Luna_GastonetCopains_7

Luna_GastonetCopains_10

Luna_Zebra_14Zebra to jedno z ulubionych zwierzątek Luny. To także tytuł wyjątkowej pozycji książkowej, którą zadebiutowało wydawnictwo Poławiacze Pereł. Serii, którą otwiera Zebra przyświeca bardzo ciekawa idea opowiadania o wielokulturowości, a tworzą ją autorzy, którzy są w połowie Polakami. Ich niecodzienna perspektywa pozwala na tworzenie interesujących, a zarazem pięknych i mądrych historii.
Autorka Zebry Ifi Ude, urodziła się w Nigerii, ale od dzieciństwa mieszka w Polsce. Jest wokalistką, producentką, autorką muzyki i tekstów, a nasza książka jest jej debiutem literackim. Opowiada o tym, jak trudno żyć z piętnem odmienności, jak bardzo niesprawiedliwe jest ocenianie po zewnętrznych pozorach. To doskonała lekcja tolerancji, zachęcam do odbycia jej razem z dzieckiem. Zdradzę tylko tyle, że pojawiają się w niej smutne momenty, ale zakończenie dodaje pozytywnej otuchy.
Zebrę od razu uznałam za „moją” po pierwsze dlatego, że zawsze gdzieś tam czułam się zebrą pośród koni, a po drugie szata graficzna idealnie trafia w mój gust. Autorką tych wyśmienitych ilustracji jest Nežka Šatkov, jeśli macie apetyt na więcej warto zajrzeć na jej stronę. Zakochałam się w ich oszczędnej formie, w skromnej palecie barw, która ogranicza się do czerni, szarości, niebieskiego i pomarańczu. Ciekawi ich folkowy charakter, przywodzący na myśl ludowe wycinanki, a obrazek  z zebrą pod jabłonką chętnie widziałabym na ścianie w dziecięcym pokoju. Doprawdy interesujący to debiut, a ja nie mogę się już doczekać na kolejne perełki z serii.
Czerwona spódniczka w zebry Gaston et Copains to jedna z tych rzeczy, które idealnie pasują do Luny. Jest wesoła i dziecięca, moim zdaniem wyróżnia się na rynku zdominowanym z jednej strony przez świat różowych księżniczek i Hello Kitty, a z drugiej przez szarą ofensywę. I rzeczywiście, jej założenie wyzwoliło w Lunie pokłady beztroskiej radości, zaczęła biegać i tańczyć. Spódniczka uszyta jest z dobrej gatunkowo tkaniny, dobrze wykończona, a dzięki wszytej gumce jest wygodna i długo będzie można ją nosić. Ubranka Gaston et Copains można kupić w m.in. w Cocoshki.pl, showroom.pl, a wkrótce przez własny sklep internetowy.

książka: Zebraspódniczka: Gaston et Copains / poduszka miś: H&M home /bluzka, balerinki: Zara